Free cookie consent management tool by TermsFeed Policy Generator

Švédská centrální banka uvažuje o zavedení tzv. digitální měny

30.12.2016

Švédská centrální banka Riksbank je nejstarší centrální bankou na světě, která jako první začala tisknout papírové peníze. Nyní jako první významná instituce svého druhu na světě zvažuje zavedení digitální měny v reakci na vzrůstající odklon od hotovosti ve Švédsku.

Riksbank v současné době spouští projekt, který by měl zjistit, jak by digitální měna vypadala a jakým problémům by byla vystavena. Banka tuto digitální měnu nazývá ekrona a počítá s přijetím rozhodnutí o jejím vydávání do dvou let.

ViceguvernerkaRiksbank řekla listu FinancialTimes, že banka nepovažuje digitální měnu za kompletní náhradu k bankovkám a mincím, ale pouze jako o jejím doplňku. Zavedení digitální měny je dle jejich slov stejně revoluční jako byla papírová bankovka před 300 lety a budou vznikat i podobné otázky jako při jejím vydání. Tzn. co bude znamenat pro měnovou politiku a finanční stabilitu? A jakým způsobem bude navržena, zda-li jako dobíjecí karta, aplikace nebo bude zvolen jiný způsob? Na tato rozhodnutí si ještě chvíli počkáme, stejně tak jako na úspěšnost nového měnového doplňku.

Pokud tato situace nastane, měli bychom tím pádem o starost méně co se týče výměny hotovosti. Při plánování cesty do Švédska bude potřeba vlastnit jakoukoliv platební kartou, kterou může být i tzv. přeplacená platební karta. Ta začíná být i u nás velmi oblíbeným produktem.

Předplacená platební karta slouží hlavně těm, kteří nemají účet v bance nebo ho z nějakého důvodu nechtějí používat, nicméně i přesto chtějí využívat všech výhod, které jim platební karta nabízí, a to nejen v rámci jejich cest do zahraničí, ale také pro platby v rámci České republiky včetně plateb bezkontaktních. Tyto karty slouží samozřejmě jak k výběrům hotovosti,a to z jakéhokoliv bankomatu v České republice, stejně tak jako je možné s nimi platit na internetu, případně si koupit jízdenku v MHD.

- zpět -