Ostrá pochoutka z vaší zahrady: Naučte se pěstovat křen!

Výběr správného místa

Klíčem k bohaté sklizni křenu je správné místo. Křen má rád slunná stanoviště, ale snese i polostín. Na slunci bude křen rychleji růst a bude mít silnější aroma. Co se týče půdy, křen preferuje hlubokou, humózní a dobře propustnou půdu. Pokud máte na zahradě těžkou, jílovitou půdu, je vhodné ji před výsadbou křenu vylehčit přidáním písku nebo kompostu. Křen nemá rád přemokření, proto je důležité zvolit místo s dobrou drenáží. Pokud je půda příliš mokrá, kořeny křenu mohou začít hnít.

Příprava půdy pro křen

Pěstování křenu není žádná věda, ale i tak je potřeba vědět, jak na to. Základem úspěchu je správná příprava půdy a správné zasazení sazenic. Křen má rád slunné stanoviště a humózní, hluboko propracovanou půdu. Před výsadbou je důležité z půdy důkladně odstranit všechny plevele, obzvláště vytrvalé druhy, jako je pýr. Křen sázíme na podzim, nejlépe v říjnu nebo listopadu, do řádků vzdálených asi 70 cm od sebe. Sazenice, což jsou asi 15 cm dlouhé řízky kořenů, sázíme šikmo do hloubky asi 10 cm tak, aby jejich horní konec byl asi 5 cm pod povrchem půdy. Důležité je sázet křen do kvalitní, na živiny bohaté půdy, protože na jednom místě vydrží i několik let.

Získání a výběr sazenic

Sazenice křenu se dají koupit v zahradnictvích nebo od jiných zahrádkářů. Při výběru sazenic je důležité vybrat si zdravé a silné rostliny s dobře vyvinutým kořenovým systémem. Sazenice by měly být alespoň 20 cm dlouhé a měly by mít alespoň 3 pupeny. Před výsadbou je vhodné kořeny namočit na několik hodin do vody, aby se lépe ujaly. Pokud si chcete vypěstovat křen ze semen, je nutné je vysít na jaře do skleníku nebo pařeniště. Semena křenu klíčí poměrně pomalu a vyžadují stálou vlhkost.

Křen je jako zlý soused - čím blíž ho máš, tím hůř se ho zbavuješ. Proto s ním opatrně, i když slibuje skvělou chuť.

Bořivoj Král

Správný čas pro výsadbu

Křen, tato nenáročná trvalka, se s oblibou pěstuje pro svůj aromatický kořen s pikantní chutí. Ačkoliv je křen poměrně odolný, správná doba výsadby je klíčová pro bohatou sklizeň. Ideální čas pro výsadbu křenu je na podzim, konkrétně během října a listopadu. V tomto období má půda stále dostatek tepla pro zakořenění, ale zároveň už nehrozí přílišné horko, které by mohlo mladé rostliny poškodit. Výsadba na podzim má tu výhodu, že křen stihne do zimy dostatečně zakořenit a na jaře brzy vyraší, čímž získá náskok před plevelem. Pokud nestihnete podzimní výsadbu, je možné křen vysadit i na jaře, a to co nejdříve, jakmile to počasí dovolí. Vhodným obdobím je březen a duben. V tomto případě je ale důležité zajistit rostlinám dostatečnou zálivku, aby nevyschly.

sadba křenu

Technika sázení křenu

Sázení křenu není žádná věda, ale i tak je potřeba dodržet pár zásad, aby se mu dařilo a my se pak mohli těšit z bohaté úrody. Křen sázíme na jaře, ideálně v březnu nebo dubnu, do hloubky asi 10 cm. Důležité je zvolit správné stanoviště – křen má rád slunné místo nebo polostín a humózní, vlhkou půdu. Před samotnou výsadbou je vhodné půdu prokypřit a případně smíchat s kompostem. Jako sadbu použijeme boční kořeny z loňské sklizně, silné asi jako prst a dlouhé 10–15 cm. Řízky sázíme šikmo, pupeny směřují nahoru, ve vzdálenosti asi 30 cm od sebe. Po výsadbě záhon zalijeme a udržujeme vlhký. Křen je nenáročná rostlina, ale během vegetace je vhodné ho přihnojit kompostem nebo organickým hnojivem.

Zá watering a hnojení

Křen je rostlina, která má ráda vlhkou půdu, proto je pravidelná zálivka, obzvláště v období sucha, klíčová. Půdu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou, aby kořeny nezačaly hnít. Zalévejte nejlépe ráno nebo večer, kdy je odpar vody nejnižší. Co se týče hnojení, křen není nijak náročný. Před samotnou výsadbou je vhodné do půdy zapracovat kompost nebo hnůj, které mu poskytnou dostatek živin pro počáteční růst. Během vegetace pak můžete křen přihnojit například kopřivovým jícha, která mu dodá dusík a další důležité prvky. Příliš mnoho dusíkatých hnojiv ale může vést k bujnému růstu listů na úkor kořenů, proto s nimi zacházejte opatrně. Důležité je také pravidelné odplevelování, aby křen nemusel s plevelem soupeřit o živiny a vláhu.

Srovnání metod sázení křenu
Vlastnost Metoda 1: Řízky Metoda 2: Semena
Náročnost Snadná Náročnější
Rychlost růstu Rychlá Pomalá
Dostupnost materiálu Závisí na dostupnosti řízků Nízká dostupnost semen

Sklizeň a skladování křenu

Křen, tato nenáročná trvalka, se sklízí obvykle po prvních mrazech, kdy listy zvadnou a zhnědnou. Ideální doba pro sklizeň je konec října a listopad. Křen vyrýváme opatrně vidlemi, abychom nepoškodili dlouhé kořeny. Při sklizni si vybereme silnější kořeny pro další sadbu, zbytek použijeme v kuchyni. Pro sadbu vybíráme rovné a zdravé kořeny o tloušťce asi 1 cm a délce 15-20 cm. Skladujeme je v bednách s pískem v chladném a vlhkém sklepě. Na jaře, nejlépe v březnu nebo dubnu, pak můžeme křen znovu vysadit.

sadba křenu

Časté chyby při pěstování

I když je křen nenáročná rostlina, i při jeho pěstování se můžeme dopustit chyb, které nám zkomplikují cestu k bohaté sklizni. Jednou z nejčastějších chyb je nevhodná volba stanoviště. Křen má rád slunná až polostinná místa s humózní a vlhčí půdou. Pokud ho zasadíme do těžké jílovité půdy, bude se špatně rozrůstat a kořeny budou malé a deformované. Další častou chybou je příliš mělká výsadba. Řízky křenu sázíme šikmo do hloubky asi 10 cm tak, aby nad povrch vyčníval jen jejich vrchol. Pokud je zasadíme mělčeji, kořeny se budou rozrůstat směrem nahoru a budou náchylnější k poškození. Zapomenout bychom neměli ani na pravidelnou zálivku, a to zejména v období sucha. Nedostatek vláhy se projeví zvadnutím listů a zhoršením kvality kořenů. Naopak přemokření může vést k hnilobě kořenů.

Tipy pro bohatou úrodu

Klíčem k bohaté úrodě křenu je správná sadba. Vybírejte silné, zdravé a nepoškozené řízky o délce asi 15-20 cm a tloušťce palce. Důležité je rozlišit horní a spodní část řízku. Horní část by měla být rovně seříznutá, spodní pak šikmo, aby se křen lépe uchytil a rostl správným směrem. Před samotnou výsadbou namočte řízky na několik hodin do vody, podpoříte tak jejich zakořenění. Křen má rád slunné stanoviště s výživnou, hluboko propracovanou půdou. Vysazujte jej na jaře (březen-duben) nebo na podzim (září-říjen) do hloubky asi 10 cm, šikmo pod úhlem 45 stupňů. Mezi jednotlivými rostlinami dodržujte vzdálenost alespoň 30 cm, aby měly dostatek prostoru pro růst. Během vegetace křen pravidelně zalévejte, zejména v období sucha, a odplevelujte okolí rostlin.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: domov