Pohřeb a nárok na volno: Co vám náleží?
- Manžela
- Druha nebo partnera
- Dítěte
- Rodiče
- Sourozence
- Prarodiče
- Vnuka
- Zetě
- Snachy
- Sourozence manžela
- Osoby, která s vámi žila ve společné domácnosti
- dny: Úmrtí manžela, druha, partnera, dítěte nebo rodiče
- den: Úmrtí ostatních členů rodiny a osob žijících ve společné domácnosti
- Informujte zaměstnavatele
- Doložte úmrtí
- Nepotřebujete žádost
- Možnost domluvy
- Délka dle dohody
- Zákoník práce vám dává práva
- Nebojte se volna využít
- Zaměřte se na sebe a své blízké
Manžela
Úmrtí blízké osoby je vždy těžká životní situace. Zákoník práce v těchto případech pamatuje na zaměstnance a poskytuje mu možnost vyrovnat se se ztrátou a zařídit nezbytné záležitosti. V případě úmrtí manžela náleží zaměstnanci placené volno v délce 2 dnů. Toto volno je určeno k vyřizování neodkladných záležitostí, jako je například zajištění pohřbu. Zaměstnanec by si měl o toto volno požádat svého zaměstnavatele, a to nejlépe písemnou formou. Zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět. Kromě těchto dvou dnů může zaměstnanec čerpat i další dny volna, a to buď v rámci placené dovolené, nebo po dohodě se zaměstnavatelem i neplaceně.
Druha nebo partnera
V případě úmrtí blízké osoby hraje důležitou roli také to, zda se jedná o manžela/manželku nebo partnera/partnerku. Zákoník práce rozlišuje v nároku na placené volno z důvodu úmrtí rodinného příslušníka a v délce tohoto volna. Zatímco v případě úmrtí manžela/manželky náleží zaměstnanci placené volno v délce 2 dnů, u registrovaného partnera/partnerky je to pouze 1 den. Stejná situace platí i v případě úmrtí dítěte, rodiče manžela/manželky, sourozence manžela/manželky a dalších blízkých osob. Je důležité si uvědomit, že nárok na toto volno nevzniká automaticky a je nutné ho u zaměstnavatele řádně vyžádat. Zaměstnavatel pak může požadovat předložení úmrtního listu nebo jiného dokladu prokazujícího úmrtí blízké osoby. V případě pochybností je vhodné obrátit se na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo.
Dítěte
V případě úmrtí dítěte se na pozůstalé rodiče vztahují zvláštní pravidla pro poskytování volna z práce. Zákoník práce rozlišuje mezi úmrtím dítěte a úmrtím ostatních blízkých osob, a proto je nutné věnovat pozornost specifickým ustanovením.
Pokud zemře dítě zaměstnanci, má tento nárok na placené volno v délce 2 dnů. Toto volno se poskytuje bez ohledu na věk zemřelého dítěte, a to i v případě, že se jednalo o zletilé dítě. Důležité je, aby šlo o dítě zaměstnance, tedy osobu, k níž má zaměstnanec rodičovský vztah.
Kromě výše uvedeného volna mají rodiče v případě úmrtí dítěte nárok i na další placené volno v délce 1 dne, které je určeno k vyřízení nezbytných záležitostí spojených s pohřbem. Toto volno je možné čerpat i v případě, že se rodič nezúčastní samotného pohřbu.
Rodiče
Smrt blízkého člověka je vždy těžká rána. V takové chvíli je důležité mít čas a prostor na vyrovnání se se ztrátou a zařizování nezbytných záležitostí. Zákoník práce proto pamatuje na zaměstnance, kteří ztratili blízkého člověka, a poskytuje jim placené volno v souvislosti s jeho úmrtím a pohřbem. Délka tohoto volna se liší podle toho, o koho se jedná. V případě úmrtí rodiče má zaměstnanec nárok na 2 dny volna. Toto volno je možné využít nejen na den úmrtí a pohřbu, ale i na vyřizování dalších záležitostí, jako je například vyklízení bytu, notářské záležitosti apod. Je důležité si uvědomit, že nárok na toto volno má každý zaměstnanec, a to bez ohledu na délku pracovního poměru či povahu vykonávané práce.
Sourozence
V případě úmrtí blízké osoby náleží zaměstnanci pracovní volno. Zákoník práce rozlišuje nárok na placené a neplacené volno, a to v závislosti na blízkosti vztahu k zesnulému. Smrt sourozence, ať už vlastního nebo partnera, opravňuje zaměstnance k čerpání dvou dnů placeného volna. Toto volno je určeno k vyřizování nezbytných záležitostí a účasti na pohřbu. Zaměstnanec by měl zaměstnavatele o úmrtí a čerpání volna informovat co nejdříve a doložit tuto skutečnost úmrtním listem. Kromě placeného volna může zaměstnanec v případě úmrtí sourozence požádat i o neplacené volno. Délka neplaceného volna není zákonem stanovena a záleží na dohodě se zaměstnavatelem. V případě komplikací s čerpáním volna se zaměstnanec může obrátit na příslušný inspektorát práce.
Prarodiče
V případě úmrtí blízké osoby mají zaměstnanci v České republice nárok na placené volno zvané „volno z důvodu úmrtí rodinného příslušníka“. Toto volno se vztahuje i na úmrtí prarodičů, a to jak ze strany zaměstnance, tak i ze strany jeho manžela/manželky. Délka volna se liší v závislosti na tom, zda se jedná o úmrtí prarodiče žijícího ve společné domácnosti se zaměstnancem. V takovém případě má zaměstnanec nárok na 2 dny volna. Pokud prarodič nežil se zaměstnancem ve společné domácnosti, má zaměstnanec nárok na 1 den volna. Toto volno je ze zákona placené a zaměstnavatel je povinen je poskytnout. Zaměstnanec by měl zaměstnavatele o úmrtí prarodiče a potřebě volna informovat co nejdříve a doložit tuto skutečnost úmrtním listem.
Vnuka
V případě úmrtí vnuka má zaměstnanec v České republice nárok na placené volno z důvodu pohřbu. Zákoník práce toto volno výslovně nezmiňuje, ale vztahuje se na něj obecná úprava pro poskytování pracovního volna z důvodu úmrtí rodinného příslušníka. Dle zákoníku práce má zaměstnanec nárok na 2 dny volna v případě úmrtí rodinného příslušníka a na 1 den na účast na jeho pohřbu. Ačkoliv zákoník práce vnuka/vnučku v textu výslovně neuvádí, za rodinného příslušníka se v tomto případě považují i prarodiče, a to z důvodu presumpce vzájemné blízké vazby. Zaměstnanec by měl zaměstnavatele o úmrtí vnuka/vnučky a nároku na volno informovat co nejdříve a doložit mu tuto skutečnost, například úmrtním listem. Zaměstnavatel nemůže v tomto případě zaměstnanci volno odmítnout.
Zetě
V případě úmrtí blízké osoby má zaměstnanec právo na placené volno zvané „volno z důvodu úmrtí rodinného příslušníka“. Zákoník práce bohužel výslovně neuvádí zetě jako osobu, po jejímž úmrtí by měl zaměstnanec na toto volno nárok. Nicméně, někteří zaměstnavatelé mohou být v této situaci shovívaví a poskytnout volno i v případě úmrtí zetě, a to na základě individuální domluvy. Vždy je vhodné obrátit se na svého zaměstnavatele a prodiskutovat s ním možnosti volna v dané situaci. Délka volna z důvodu úmrtí rodinného příslušníka se liší v závislosti na tom, o koho se jedná. V případě úmrtí manžela, dítěte nebo rodiče činí toto volno 2 dny. V případě úmrtí jiných blízkých osob, kam by se dal v širším slova smyslu zařadit i zeť, může zaměstnavatel poskytnout 1 den volna. Pamatujte, že je vždy důležité informovat se o svých právech a možnostech u svého zaměstnavatele a v kolektivní smlouvě, pokud je ve firmě uzavřena.
Snachy
Smrt blízké osoby je vždycky těžká. V takové chvíli je důležité mít čas na vyrovnání se se ztrátou a zařizování nezbytných záležitostí. Zákoník práce proto pamatuje na pozůstalé a poskytuje jim placené volno v souvislosti s úmrtím blízké osoby a s jeho pohřbem. Nárok na toto volno má okruh blízkých osob definovaný v zákoně, kam patří manžel, partner registrovaného partnerství, rodiče, děti, sourozenci, zeť, snacha, tchán a tchyně. Snachy a zeťové tak mají stejné právo na placené volno jako ostatní členové rodiny. Délka volna se liší podle toho, zda se jedná o úmrtí a pohřeb, nebo pouze o pohřeb. V případě úmrtí a pohřbu má zaměstnanec nárok na 2 dny volna, v případě účasti na pohřbu bezprostředně příbuzného pak na 1 den. Zaměstnavatel je povinen poskytnout volno i v případě, že pohřeb probíhá v zahraničí. Zaměstnanec musí zaměstnavatele o úmrtí a pohřbu informovat a doložit mu tuto skutečnost, například úmrtním listem.
Sourozence manžela
V případě úmrtí blízké osoby náleží zaměstnanci pracovní volno. Zákoník práce rozlišuje délku tohoto volna v závislosti na blízkosti vztahu k zemřelému. Zatímco v případě úmrtí manžela, partnera registrovaného partnerství, dítěte nebo rodiče přísluší dva dny placeného volna, u ostatních blízkých osob se délka a podmínky liší. Sourozenci manžela sice nepatří mezi nejbližší rodinu, přesto jim v případě úmrtí švagra či švagrové náleží pracovní volno v délce jednoho dne. Toto volno je neplacené, nicméně zaměstnavatelé mohou ve svých vnitřních předpisech stanovit i placené volno. Důležité je pamatovat, že nárok na toto volno vzniká pouze v den pohřbu. V případě, že se zaměstnanec nemůže z vážných důvodů pohřbu zúčastnit v daný den, nárok na volno mu zaniká.
Osoby, která s vámi žila ve společné domácnosti
Zákoník práce jasně definuje okruh osob, po jejichž úmrtí vám náleží pracovní volno. Mezi ně patří i osoby, které s vámi žily ve společné domácnosti. Nejde tu ale o jakoukoli osobu, ale pouze o takovou, se kterou jste žili v obdobném poměru, jako jsou manželé. Zákon hovoří o osobě, která žila s vámi v domácnosti a vy jste pro ni zajišťovali potřeby. Typicky se jedná o partnery, kteří spolu sdíleli domácnost delší dobu, ačkoliv nevstoupili do manželství. Důležité je, aby bylo prokazatelné, že jste s danou osobou skutečně sdíleli domácnost a žili v obdobném poměru jako manželé. Nestačí tedy pouze občasné přespávání nebo společně trávený čas. Zaměstnavatel po vás může požadovat důkazy, které váš vztah s danou osobou potvrdí. Může se jednat například o výpis z účtu, společné nájemní smlouvy nebo potvrzení o společné adrese trvalého pobytu.
Smrt blízkého člověka je vždy těžkou životní zkouškou. Zákoník práce v těchto chvílích pamatuje na zaměstnance a poskytuje mu pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, aby se mohl zúčastnit pohřbu a vyřídit neodkladné záležitosti.
Zdeněk Dvořák
dny: Úmrtí manžela, druha, partnera, dítěte nebo rodiče
Ztráta blízké osoby je vždycky těžká. V takové chvíli je důležité mít čas a prostor na vyrovnání se se zármutkem a zařizování nezbytných záležitostí. Zákoník práce proto pamatuje na zaměstnance, kteří ztratili blízkého člověka, a poskytuje jim placené volno. Konkrétně se jedná o 2 dny volna, které je možné čerpat v případě úmrtí manžela, druha, partnera, dítěte nebo rodiče. Toto volno slouží k vyřízení neodkladných záležitostí, jako je například zajištění pohřbu. Zaměstnavatel je povinen vám toto volno poskytnout a nemůže vám ho odmítnout. Kromě těchto dvou dnů máte také nárok na další den placeného volna, a to přímo na den pohřbu.
den: Úmrtí ostatních členů rodiny a osob žijících ve společné domácnosti
Ztráta blízkého člověka je vždy těžká a český zákoník práce pamatuje i na situace, kdy se jedná o úmrtí ostatních členů rodiny nebo osob žijících ve společné domácnosti. V těchto případech náleží zaměstnanci placené volno v délce 1 dne. Tento den volna je určen k vyřizování neodkladných záležitostí, jako je například zajištění pohřbu. Důležité je zmínit, že tento den volna se vztahuje na úmrtí osob žijících ve společné domácnosti, i když se nejedná o rodinné příslušníky. Může se jednat například o spolubydlícího nebo osobu, se kterou zaměstnanec sdílí domácnost na základě jiné dohody. Zaměstnanec by měl o svém nároku na volno informovat zaměstnavatele co nejdříve a doložit mu úmrtí příslušnými dokumenty, například úmrtním listem. Zákoník práce nestanovuje přesnou formu oznámení ani lhůtu pro jeho doručení, ale z praktických důvodů je vhodné informovat zaměstnavatele co nejdříve, nejlépe telefonicky a následně písemně.
Informujte zaměstnavatele
V případě úmrtí blízké osoby máte jako zaměstnanec právo na placené volno zvané "volno k vyřízení neodkladných záležitostí". Toto volno se vám náleží bez ohledu na délku vašeho dosavadního zaměstnání. Délka volna se liší v závislosti na stupni příbuzenského vztahu k zesnulému. Informujte svého zaměstnavatele o úmrtí blízké osoby a o svém záměru čerpat volno co nejdříve, jakmile to bude možné. I když zákon nestanovuje žádnou konkrétní formu oznámení, je vhodné tak učinit písemně a ponechat si kopii pro případné budoucí potřeby. V oznámení uveďte důvod vaší nepřítomnosti a předpokládanou dobu trvání volna. Pamatujte, že i v těžké životní situaci je důležité dodržovat pracovní povinnosti a komunikovat se zaměstnavatelem.
Doložte úmrtí
Pro uplatnění nároku na placené volno v souvislosti s úmrtím blízké osoby je nezbytné doložit tuto skutečnost zaměstnavateli. Zaměstnavatel má právo vyžadovat předložení úmrtního listu jakožto oficiálního dokumentu potvrzujícího úmrtí. Úmrtní list je vydáván matričním úřadem a obsahuje důležité informace o zemřelém, jako je jméno, příjmení, datum a místo úmrtí.
Zaměstnanec je povinen předložit originál úmrtního listu nebo jeho ověřenou kopii. Zaměstnavatel si kopii ponechá pro své záznamy a originál vrátí zaměstnanci. V případě, že zaměstnanec nemůže úmrtní list předložit z důvodu probíhajícího vyšetřování, je vhodné se zaměstnavatelem domluvit na jiném dokladu, například na potvrzení od policie.
Délka volna, na které má zaměstnanec v případě úmrtí blízké osoby nárok, se liší v závislosti na stupni příbuzenského vztahu. Informace o délce volna v závislosti na konkrétní situaci naleznete v Zákoníku práce nebo se můžete obrátit na svého zaměstnavatele.
Nepotřebujete žádost
Na volno v případě úmrtí blízké osoby máte ze zákona nárok. Nepotřebujete žádnou zvláštní žádost. Zaměstnavateli stačí pouze oznámit důvod vaší nepřítomnosti a předložit mu následně úmrtní list. Délka placeného volna se liší podle toho, o koho se jedná. V případě úmrtí manžela/manželky nebo partnera/partnerky máte nárok na 2 dny volna. Stejná doba platí i pro úmrtí dítěte nebo rodiče. V případě úmrtí jiného blízkého rodinného příslušníka, jako je například sourozenec, máte nárok na 1 den volna. Pamatujte, že volno v případě úmrtí je vaše právo a zaměstnavatel vám ho nemůže odmítnout.
Možnost domluvy
V některých případech nemusí být zákonem stanovená doba volna při úmrtí blízké osoby dostačující. V takové situaci je vhodné obrátit se na zaměstnavatele a pokusit se s ním domluvit na delším volnu. Zaměstnavatelé bývají v těchto citlivých záležitostech často vstřícní a snaží se vyjít zaměstnancům maximálně vstříc. Důležitá je především otevřená komunikace a vysvětlení situace. Zaměstnanec by měl zaměstnavateli sdělit, z jakého důvodu potřebuje delší volno a jak dlouho by mělo trvat. Zaměstnavatel pak může zvážit všechny okolnosti a rozhodnout, zda je možné zaměstnanci vyhovět. V případě, že se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne, může využít zbývající dovolenou, případně neplacené volno. Je však důležité pamatovat na to, že poskytnutí neplaceného volna je plně v kompetenci zaměstnavatele a ten ho nemusí schválit.
Délka dle dohody
V některých případech není délka volna při úmrtí blízké osoby v zákoníku práce pevně stanovena. Mluvíme pak o délce volna dle dohody. Toto se týká zejména situací, kdy zaměstnanec potřebuje delší volno, než je ze zákona dáno, například z důvodu komplikovaného vyřizování pohřbu, cestování do zahraničí apod. V takovém případě je nutné se obrátit na zaměstnavatele a dohodnout se s ním na individuální délce volna. Zaměstnavatel by měl být v těchto situacích vstřícný a vyjít zaměstnanci maximálně vstříc. Zákoník práce sice nestanovuje přesnou délku volna v těchto případech, ale i tak je nutné, aby zaměstnanec dodržel určité zásady. Délka volna by měla být přiměřená okolnostem a neměla by narušovat chod firmy. Zaměstnanec by měl zaměstnavatele o své situaci informovat co nejdříve a doložit mu důvody, proč žádá o delší volno. Vzájemná komunikace a ochota najít kompromisní řešení je v těchto situacích klíčová.
Zákoník práce vám dává práva
V těžkých chvílích, jako je úmrtí blízké osoby, myslíme málokdy na pracovní povinnosti. Zákoník práce však pamatuje i na tyto situace a poskytuje zaměstnancům oporu v podobě placeného volna. Právo na volno v případě úmrtí blízkého je důležitým aspektem pracovního práva, o kterém by měl každý zaměstnanec vědět. Kolik volna vám v takové situaci náleží a za jakých podmínek? Zákoník práce rozlišuje nárok na volno podle stupně příbuzenského vztahu k zemřelému. V případě úmrtí manžela, partnera registrovaného partnerství, dítěte nebo rodiče máte nárok na 2 dny volna. Pokud zemře jiná blízká osoba, se kterou jste žili ve společné domácnosti, máte nárok na 1 den volna. Důležité je, že toto volno je placené. Zaměstnavatel vám nesmí za tyto dny strhávat mzdu ani dovolenou. Volno je určeno k vyřízení nezbytných záležitostí a k důstojnému rozloučení se zesnulým.
Příbuzný | Nárok na volno (dny) |
---|---|
Manžel/ka | 2 dny |
Dítě | 2 dny |
Rodič | 1 den |
Sourozenec | 1 den |
Nebojte se volna využít
Ztráta blízkého člověka je vždy těžká a vyrovnat se s ní vyžaduje čas a prostor. Právě proto vám zákoník práce garantuje placené volno v případě úmrtí blízké osoby. Nebojte se toto volno využít. Není to ostuda, ale vaše právo. Potřebujete čas na vyřízení všech záležitostí, ale především na smutek a loučení. Nejde jen o pohřeb, ale i o dny po něm. Právní informace o volnu při úmrtí jsou jasně dané. Délka volna se liší podle stupně příbuzenského vztahu k zesnulému. Využijte volno, na které máte nárok, a věnujte čas sobě a svým blízkým.
Zaměřte se na sebe a své blízké
V náročném období po ztrátě blízké osoby je důležité dopřát si dostatek času a prostoru pro smutek a zotavení. Právní předpisy v České republice pamatují na pozůstalé a poskytují jim placené volno v souvislosti s úmrtím blízké osoby a pohřbem. Konkrétní délka volna se liší v závislosti na stupni příbuzenského vztahu k zesnulému. Zaměstnavatel je povinen toto volno poskytnout a nemůže vás v tomto období nutit k práci. Využijte tento čas k vyřízení nezbytných formalit, ale především k péči o sebe a své blízké. Smutek je přirozenou reakcí na ztrátu a je důležité si dovolit prožít ho naplno. Nebojte se vyhledat podporu u rodiny a přátel nebo se obraťte na odborníky, kteří vám pomohou se s touto těžkou životní situací vyrovnat.
Publikováno: 24. 11. 2024
Kategorie: právo