Poplatek za přepis vozidla: Na co se připravit v roce 2024

Poplatek Za Přepis Vozidla

Základní informace o poplatku za přepis

Každý, kdo někdy převáděl auto, to zná - poplatek 800 korun za přepis je něco, s čím prostě musíme počítat. Je to jako když platíte za novou občanku, prostě to k tomu patří. A co vás vlastně na úřadě čeká?

Na registru vozidel to funguje docela jednoduše. Přijdete, zaplatíte poplatek a za chvíli máte hotovo. U osobáku dáte osmistovku, u motorky to může být míň - třeba malé skútry jen 300 korun, větší stroje a přívěsy 500 korun.

Pozor ale na termíny! Máte jen 10 pracovních dní na to, abyste změnu nahlásili. Znám případy, kdy někdo převod odkládal a pak z toho byla nepříjemná pokuta. To pak zamrzí víc než samotný poplatek.

Peníze si můžete připravit v hotovosti nebo vzít kartu - obojí většinou funguje. A nezapomeňte si schovat doklad o zaplacení, může se později hodit. Samotný přepis většinou netrvá ani hodinu, když máte všechno správně připravené.

Dědictví je jediný případ, kdy se poplatek neplatí. Jinak musíte zaplatit vždycky - při prodeji, darování, dokonce i když jen měníte barvu auta nebo se stěhujete.

A ještě jedna praktická rada - kromě poplatku za přepis počítejte i s dalšími výdaji. Evidenční kontrola je povinná a nesmí být starší než měsíc. Někdy budete potřebovat i nové značky, když jsou ty staré poškozené. To všechno jsou další korunky navíc.

Aktuální výše poplatku v roce 2024

Kolik zaplatíte za přepis auta v roce 2024? Pojďme si to projít pěkně po lidsku, ať víte, s čím počítat.

Základní poplatek za přepis zůstává na 800 korunách - to když měníte majitele třeba v rámci Prahy nebo jiného města. Ale pozor, pokud prodáváte auto někomu z jiného okresu - třeba z Prahy do Brna - připravte si 1800 korun. To už je trochu větší zásah do peněženky, co říkáte?

Dobrou zprávou je, že když přepisujete auto na někoho z rodiny - mámu, tátu nebo děti - zaplatíte jen polovinu, tedy 400 korun. To už zní lépe, ne?

A teď pár praktických věcí - potřebujete nové značky? Připočtěte si 200 korun za kus. Spěcháte na to? Za expresní vyřízení do druhého dne si připlatíte 400 korun navíc.

Co se týče starších aut, tam je to trochu složitější. Pokud máte auto s emisní normou EURO 0, 1 nebo 2, čeká vás ještě ekologická daň. Ta může být pořádná - od tří do deseti tisíc podle toho, jak moc vaše auto čoudí.

Platit můžete různě - hotově na místě, kartou nebo převodem. Když platíte převodem, nezapomeňte si vzít potvrzení o platbě, ať se pak nemusíte vracet.

Nemáte čas běhat po úřadech? Klidně můžete poslat někoho s plnou mocí - jen ji musíte nechat úředně ověřit. Cena zůstává stejná, jako kdybyste šli osobně.

Potřebné doklady k přepisu vozidla

Přepis auta na nového majitele nemusí být noční můra. Základem všeho je velký technický průkaz - ten malý zelený sešit, co v něm máte celou historii vozidla. K němu přibalte malý technický, však víte, tu kartičku, co běžně nosíte u sebe.

Bez zelené karty ani ránu! Je to váš důkaz, že máte auto pojištěné. Nechcete přece riskovat průšvih na silnici, že? Jestli ještě nemáte vlastní pojištění, můžete si ho zařídit přímo na úřadě, ale počítejte s tím, že si připlatíte.

Kupní smlouva je základ - sepište ji pořádně, ať se pak nemusíte dohadovat. Všechno tam musí být jako na dlani: kdo prodává, kdo kupuje, jaké auto měníte majitele a samozřejmě za kolik. Notářské ověření není povinné, ale může vám ušetřit spoustu problémů.

Na úřad musíte přijít společně s prodávajícím nebo poslat někoho s plnou mocí. Nezapomeňte občanku nebo pas - bez nich se nikam nedostanete. Firmy to mají o něco složitější, potřebují čerstvý výpis z obchoďáku.

Peněženku si nezapomeňte - přepis vás vyjde na 800 korun. Není to málo, ale aspoň můžete platit kartou. A než se vydáte na úřad, mrkněte na technickou kontrolu. Prošlá STK znamená stop stav - přepis nebude možný.

Kupujete auto na leasing nebo úvěr? Pak si nezapomeňte přibalit všechny papíry od finanční společnosti. A jestli dovážíte auto ze zahraničí, připravte se na extra papírování - budete potřebovat celní doklady a zahraniční techničák.

Kde lze přepis vozidla vyřídit

Chystáte se na přepis auta? Není to žádná věda, i když to na první pohled může vypadat složitě. Pojďme si projít, co všechno budete potřebovat a jak na to.

Základem je navštívit registr vozidel na obecním úřadě s rozšířenou působností - ale pozor, musí to být v místě, kde má nový majitel trvalé bydliště. Pražáci to mají trochu jinak, ti zamíří na Magistrát.

Co vás možná překvapí - na úřad musíte přijít společně s prodávajícím. Jasně, ne vždycky to jde zařídit, v tom případě stačí úředně ověřená plná moc. Mimochodem, pokud kupujete auto od firmy, jejich zástupce musí přinést čerstvý výpis z obchodního rejstříku.

Než se vydáte na cestu, mrkněte na úřední hodiny. Ve větších městech už často funguje online rezervační systém - věřte mi, může vám ušetřit spoustu času v čekárně. Kdo by taky chtěl prosedět půl dne na úřadě, že?

S sebou si nezapomeňte vzít velký i malý techničák - a musí to být originály, žádné kopie neberou. Samozřejmostí jsou občanky obou stran. Počítejte taky s tím, že budete platit poplatky. A ještě jedna důležitá věc - některé úřady berou jen karty, tak si to radši předem ověřte.

Dovezli jste auto ze zahraničí? V tom případě se připravte na trochu víc papírování. Budete potřebovat doklady o celním odbavení a další dokumenty - radši si předem zavolejte na úřad a zjistěte přesně co a jak.

Když máte všechno správně, celý proces zabere tak hodinu vašeho času. Pak už jen dostanete nové papíry a můžete vyrazit na silnici s čistým svědomím.

Poplatky za přepis vozidla jsou jako daně, čím víc jich je, tím víc nás bolí peněženka

Radmila Procházková

Lhůta pro přepis a případné sankce

Koupili jste auto a nevíte, co dál? Do 10 pracovních dnů musíte stihnout přepis, jinak vám hrozí pořádný průšvih. A není to jen tak ledajaká formalita - pokud to prošvihnete, můžete se rovnou připravit na tučnou pokutu. Až 50 tisíc korun, to už je pořádná šťavka, co říkáte?

Znám to z vlastní zkušenosti - člověk si řekne, že to počká do příštího týdne, však ono to neuteče. Jenže ouha! Úředníkům je úplně jedno, že máte spoustu práce nebo že vás skolila chřipka. Termín je termín, a basta.

Co všechno potřebujete mít po ruce? Bez občanky, technického průkazu, toho malého techničáku a potvrzení o povinném ručení se na úřadě ani neukazujte. To by byla jen ztráta času.

Možná si říkáte - co se může stát, když to nestihnu? No, představte si, že vám přijde pokuta za rychlost, kterou spáchal nový majitel. Nebo že vám exekutor zabaví majetek kvůli dluhům, které nadělal někdo jiný s vaším autem. Dokud není přepis hotový, všechny průšvihy padají na hlavu původního majitele.

Nejhorší je, když se přepis neudělá vůbec. To už úřady berou jako pořádný přešlap a podle toho také vypadá postih. A jestli máte auto na leasing? To je teprve oříšek - bez souhlasu leasingovky se nikam nedostanete.

Takže neotálejte, sežeňte všechny papíry a hurá na úřad. Však víte, jak to chodí - co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Zvlášť když jde o takovou důležitou věc, jako je přepis auta.

Postup při přepisu vozidla

Chystáte se přepsat auto? Tady je vše, co potřebujete vědět. Přepis musíte stihnout do 10 pracovních dnů od koupě - to je základ, který nepodceňujte. Než se vydáte na registr vozidel, připravte si všechny papíry.

Nejdůležitější je, aby se na úřad dostavili oba - prodávající i kupující. Nemůžete přijít? Žádný problém, stačí plná moc s ověřeným podpisem. Věřte mi, ušetří vám to spoustu běhání.

Co si vzít s sebou? Kromě občanky potřebujete velký i malý techničák, čerstvou evidenční kontrolu (ne starší než 30 dní) a zelenou kartu. Připravte si také 800 korun na poplatek - u motorky je to 550 Kč. Mimochodem, evidenčka vás vyjde na dalších zhruba 800 Kč.

Na místě vyplníte žádost o změnu vlastníka - můžete si ji stáhnout už doma a ušetřit čas. Bez evidenční kontroly a povinného ručení to ale nepůjde, to si pohlídejte. Kupujete auto od firmy? Nezapomeňte na výpis z obchodního rejstříku.

Když máte všechno připravené, samotný přepis zabere tak čtvrt až půl hodiny. Úředník všechno překontroluje a většinou hned dostanete nový techničák. Někdy si na něj počkáte pár týdnů, ale dostanete prozatímní doklad.

Pro jistotu si ještě před přepisem ověřte, jestli na autě nejsou dluhy nebo není v exekuci - to by vám pak mohlo pěkně zavařit. Všechny důležité doklady si okopírujte a bezpečně uložte - nikdy nevíte, kdy se budou hodit.

Specifické situace při přepisu

Přepis auta může být pěkná fuška, zvlášť když narazíte na nějakou složitější situaci. Nejcitlivější je asi přepis po úmrtí blízkého člověka - to pak musíte mít v ruce usnesení o dědictví s razítkem, že už je pravomocné. Dokud nemáte tohle vyřízené, můžete to řešit jen přes předběžné soudní opatření.

A co teprve když se rozděluje auto po rozvodu? To chce mít černé na bílém, komu vlastně patří - buď podle dohody mezi ex-manželi, nebo podle rozhodnutí soudu. Jinak se nikam nepohnete.

Pěkná motanice nastává i u firemních aut, hlavně když firma už neexistuje. To pak musíte prokázat, kdo má právo s autem nakládat - třeba když se firmy spojily nebo rozdělily. Každý papír se počítá!

Dovezli jste si auto ze zahraničí? Připravte se na papírování navíc. Technický průkaz ze země původu je základ, ale často budete potřebovat i překlad od soudního překladatele. A nezapomeňte na doklady o DPH!

Samostatnou kapitolou jsou auta v exekuci nebo se zástavou. Bez souhlasu exekutora nebo zástavního věřitele ani ránu - to je jako když chcete projet na červenou, prostě to nejde.

U veteránů to chce speciální péči. Průkaz historického vozidla je základ, bez něj to prostě nepůjde. A k tomu samozřejmě platný protokol o testování, ať je jasné, že je všechno jak má být.

Darujete auto v rodině? Super, ale nezapomeňte doložit, že jste opravdu příbuzní - může vám to ušetřit nějakou tu korunu na daních. Po ukončení leasingu zase potřebujete potvrzení, že už je auto skutečně vaše.

A když jste auto vydražili? Tak to si schovejte protokol z dražby a doklad o zaplacení. Bez nich by vám na úřadě ani neřekli dobré ráno!

Kontrola technického stavu před přepisem

Takže chcete prodat auto a potřebujete ho připravit na přepis? Bez platné STK to prostě nepůjde. Znám to sám - nedávno jsem převáděl své staré Octavie a musel jsem si všechno pěkně pohlídat.

Typ úkonu Poplatek (Kč)
Přepis vozidla - standardní 800
Přepis vozidla - zrychlený (do 4 hodin) 1600
Vydání nového technického průkazu 200
Změna údajů v technickém průkazu 50

Nejdůležitější je mít čerstvou technickou kontrolu, maximálně 30 dní starou. A pozor - nestačí ta běžná dvouletá, i kdyby byla třeba týden stará. Na přepis potřebujete speciální protokol určený přímo k převodu vozidla.

Kolik za to dáte? No, není to zrovna nejlevnější záležitost. U osobáku se připravte na částku mezi osmi stovkami a patnácti stovkami. A to ještě není všechno - samotný přepis vás bude stát dalších 800 Kč. Když auto neprojde napoprvé, připravte si ještě něco navíc na opravy.

Technik bude chtít vidět všechny papíry od auta - servisní knížku, doklady o opravách, prostě kompletní historii. U dovezených aut nebo při různých úpravách buďte obzvlášť pečliví s dokumentací. Věřte mi, že zapomenuté razítko nebo chybějící potvrzení vám dokáže pěkně zamotat hlavu.

Před návštěvou STK auto pořádně umyjte - technici potřebují vidět všechno pěkně zblízka. Zkontrolují úplně všechno - od brzd přes světla až po výfuk. U starších aut možná budete muset projít i emisní kontrolou.

Máte auto po bouračce nebo na odpis? To je jiná písnička - tady platí speciální pravidla. Zajděte si rovnou na registr vozidel, tam vám řeknou, co a jak dál.

Platba poplatku a způsoby úhrady

Zaplatit přepis auta nemusí být žádná věda. Základní poplatek je 800 korun a máte hned několik možností, jak ho uhradit. Nejjednodušší je to samozřejmě přímo na místě platební kartou - stačí ji přiložit k terminálu a je hotovo. Žádné běhání po úřadě, žádné čekání.

Jasně, můžete zaplatit i hotově na pokladně. Pozor ale na otevírací dobu - někdy musíte nejdřív na pokladnu a pak teprve k přepážce s registrem. Nic není otravnější než zjistit, že pokladna už zavřela a vy musíte přijít druhý den znovu, že?

Bez dokladu o zaplacení to prostě nepůjde, takže si ho dobře schovejte. Je to vlastně vaše vstupenka k úspěšnému přepisu. A co když nemáte po ruce kartu ani hotovost? Teoreticky můžete poslat peníze i převodem na účet úřadu, ale upřímně - kdo by chtěl čekat několik dní, než platba dorazí?

Složenka je už dneska spíš přežitek. Jasně, některé úřady ji pořád nabízejí, ale proč si přidělávat starosti s frontami na poště a zbytečnými poplatky navíc?

Myslete na to, že částka se může měnit podle situace. Přepisujete víc aut najednou? Za každé zaplatíte zvlášť. A když auto darujete třeba dceři nebo synovi? To už může být jiná písnička, někdy dokonce nemusíte platit vůbec.

Ať už zaplatíte jakkoliv, vždycky si nechte potvrdit, že jste platbu provedli. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit mít černé na bílém, že jste všechno udělali správně. Ten papírek pak přihoďte k ostatním dokladům od auta - budete mít všechno hezky pohromadě.

Časová náročnost celého procesu přepisu

Kdo by to byl řekl - přepis auta může být pořádná časožroutí záležitost. Na úřadě většinou strávíte od půl hodiny do dvou hodin, a to ještě máte štěstí, když nenarazíte na technické problémy nebo frontu jak na banány za totáče.

Znáte to - v pondělí a ve středu to tam praská ve švech. To si radši běžte zahrát loterii, než abyste doufali v rychlé vyřízení. Fikaný trik je zajít si tam v úterý nebo ve čtvrtek ráno, to bývá relativní klid. A jestli máte štěstí, vaše pobočka může nabízet i online rezervace - pak si můžete v klidu dopít kafe a přijít na určitý čas.

Zlaté pravidlo číslo jedna: překontrolujte si všechny papíry dvakrát, raději třikrát. Není nic horšího než zjistit u přepážky, že vám chybí třeba malý technický průkaz. To pak můžete začít znovu a rovnou si naplánovat další výlet na úřad.

Samotný přepis u přepážky zabere tak čtvrt hodinky, když všechno klape jak má. Horší je, když auto nemá čerstvou technickou. To si pak ještě odskočíte na STK, kde necháte další hodinu nebo dvě života (a nějakou tu korunku).

Nejlíp uděláte, když se s prodávajícím/kupujícím domluvíte a přijdete společně. Jasně, ne vždycky to jde, ale věřte mi - ušetří vám to spoustu běhání s ověřenou plnou mocí. A nezapomeňte - přepis vás vyjde na osmistovku, ať už si s tím poradíte sami nebo hodíte ručník do ringu a najmete si na to profíky.

Existují i specializované firmy, které za vás všechno zařídí. Jo, připlatíte si, ale když nemáte času nazbyt nebo vám z úředního šimla naskakuje kopřivka, může to být zajímavá možnost. Koneckonců, váš čas má také nějakou hodnotu, ne?

Publikováno: 27. 04. 2025

Kategorie: doprava