Dvě dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele: Co potřebujete vědět?

Dvě Dohody O Provedení Práce U Jednoho Zaměstnavatele

Co je to dohoda o provedení práce?

Dohoda o provedení práce je oblíbený typ krátkodobé pracovní smlouvy v České republice. Umožňuje vám odpracovat maximálně 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele. Co se ale stane, když máte u stejného zaměstnavatele podepsané dvě dohody o provedení práce? Je to vůbec možné? Odpověď zní ano, je to možné. Zákoník práce nezakazuje mít u jednoho zaměstnavatele více dohod o provedení práce současně. Důležité je ale dodržet limit 300 hodin za rok. Tento limit se vztahuje na všechny dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele dohromady. To znamená, že pokud máte u jednoho zaměstnavatele dvě dohody o provedení práce, nemůžete na ně odpracovat dohromady více než 300 hodin za rok. Je důležité si uvědomit, že i když máte dvě dohody o provedení práce, stále se jedná o jeden pracovní poměr. To má dopad například na placení daní a odvodů. Zaměstnavatel vám bude strhávat daň z příjmu a odvody na sociální a zdravotní pojištění z celkové odměny za obě dohody dohromady. Mít dvě dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele může být výhodné, pokud potřebujete flexibilní pracovní dobu nebo chcete pracovat na více projektech. Vždy si ale pečte prostudujte obě dohody a ujistěte se, že rozumíte všem podmínkám. V případě pochybností se nebojte obrátit na odborníka na pracovní právo.

Hlavní rozdíly mezi DPP a pracovní smlouvou

Při zvažování dvou dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele je klíčové rozumět odlišnostem od pracovní smlouvy. Zatímco pracovní smlouva zakládá závislou práci na neurčito či na dobu určitou, DPP je určena pro příležitostné práce. U DPP je rozsah práce omezen na 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, a i s dvěma smlouvami tento limit 300 hodin přesáhnout nelze. Důležité je zmínit, že u DPP nevzniká nárok na dovolenou ani na nemocenskou v prvních 14 dnech nemoci, na rozdíl od pracovní smlouvy. Zaměstnavatel také neodvádí za zaměstnance na DPP sociální a zdravotní pojištění, pokud jeho příjem nedosáhne 10 000 Kč měsíčně. V případě dvou DPP u jednoho zaměstnavatele je nutné dbát na dodržení všech podmínek obou smluv a celkového rozsahu práce, který nesmí přesáhnout zmíněných 300 hodin ročně.

Dvě DPP u jednoho zaměstnavatele: Ano, nebo ne?

Může mít jeden člověk dvě dohody o provedení práce (DPP) u stejného zaměstnavatele? Odpověď zní: ano, je to možné. Zákoník práce to výslovně nezakazuje. Nicméně je potřeba si dát pozor na pár důležitých věcí.

Důležité je, aby se každá DPP vztahovala k jiné činnosti. Není tedy možné mít dvě DPP na stejnou pozici se stejným rozsahem práce. Zaměstnavatel by v takovém případě mohl narazit na problém s fikcí pracovního poměru.

Dalším důležitým aspektem je dodržení limitu 300 hodin odpracovaných u jednoho zaměstnavatele za rok. Tento limit se sčítá ze všech DPP, které má daná osoba u zaměstnavatele uzavřené. Pokud by byl tento limit překročen, opět by mohlo dojít k fikci pracovního poměru.

V případě, že jsou splněny všechny zákonné podmínky, není důvod, proč by nemohla jedna osoba uzavřít s jedním zaměstnavatelem dvě DPP. Je však vždy na místě dbát zvýšené opatrnosti a v případě nejasností se poradit s odborníkem na pracovní právo.

Dvě dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele? Někdy nutnost, jindy cesta k obcházení zákona.

Bořivoj Král

Na co si dát pozor při uzavírání dvou DPP?

Pokud zvažujete uzavření dvou dohod o provedení práce (DPP) u jednoho zaměstnavatele, je důležité si uvědomit několik věcí. I když to zákon výslovně nezakazuje, může mít taková situace svá úskalí.

Vlastnost Dvě dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele Alternativa (např. pracovní poměr)
Maximální rozsah práce za měsíc 300 hodin (souhrnně za obě DPP) Dle pracovní smlouvy
Odvody na sociální a zdravotní pojištění Hradí se pouze pokud je měsíční odměna vyšší než 10 000 Kč (za každou DPP zvlášť) Hradí se vždy z dosažené mzdy
Nárok na dovolenou Ne Ano, ze zákona minimálně 4 týdny

Zaměstnavatel s vámi nemůže uzavřít dvě DPP na stejnou práci. Cílem je zabránit obcházení zákoníku práce a zneužívání DPP. Zaměstnavatel by vám měl vždy jasně specifikovat, jakou práci budete na základě každé DPP vykonávat.

Důležité je také sledovat celkový rozsah odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele. U DPP nesmíte překročit 300 hodin ročně. Pokud máte u jednoho zaměstnavatele uzavřené dvě DPP, musíte si hlídat, abyste tento limit nepřekročili souhrnně z obou dohod.

V případě, že si nejste jistí, zda je pro vás uzavření dvou DPP tou správnou volbou, je vhodné se poradit s odborníkem na pracovní právo. Ten vám pomůže zhodnotit vaši konkrétní situaci a poradí vám, jak nejlépe postupovat.

Rizika spojená s prací na dvě DPP u jednoho zaměstnavatele

Situace, kdy má jeden člověk uzavřené dvě dohody o provedení práce u stejného zaměstnavatele, s sebou přináší určitá rizika. Zákoník práce sice tuto možnost výslovně nezakazuje, ale je potřeba dbát na dodržování všech zákonných podmínek. Hlavním rizikem je obcházení pracovního poměru. Pokud by se prokázalo, že DPP ve skutečnosti maskují závislou práci, hrozí doměření daní a pojištění, a to jak zaměstnanci, tak i zaměstnavateli. Důležité je, aby každá DPP měla jasně definovaný předmět práce, odlišný od ostatních smluv. V opačném případě by se mohlo jednat o snahu obejít limity pro odměnu z DPP. Dalším rizikem je překročení limitu 300 hodin odpracovaných u jednoho zaměstnavatele za rok. V případě dvou a více DPP se hodiny sčítají, a pokud je limit překročen, vzniká povinnost platit sociální a zdravotní pojištění z obou smluv. Je proto důležité vést si pečlivou evidenci odpracovaných hodin a hlídat si celkový počet odpracovaných hodin u jednoho zaměstnavatele.

dvě dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele

Alternativy k dvěma DPP u jednoho zaměstnavatele

V některých případech může být výhodnější zvolit jiný typ smluvního vztahu než dvě dohody o provedení práce. Pokud vaše celková odměna z obou DPP přesahuje 10 000 Kč měsíčně, vyplatí se zvážit dohodu o pracovní činnosti. U dohody o pracovní činnosti odvádíte pojištění a máte nárok na dovolenou. Další možností je pracovní poměr na zkrácený úvazek, který poskytuje nejvyšší míru jistoty a ochrany. Výběr nejvhodnějšího typu smlouvy závisí na individuálních potřebách a okolnostech. Před uzavřením jakékoli smlouvy je vhodné se poradit s odborníkem na pracovní právo.

Kdy se obrátit na odborníka?

Ačkoliv je možné mít u jednoho zaměstnavatele uzavřené i dvě dohody o provedení práce, existují situace, kdy je vhodné se obrátit na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo. Především je vhodné se poradit v případě, že si nejste jisti, zda je pro váš konkrétní případ dohoda o provedení práce skutečně nejvhodnějším řešením. Odborník vám pomůže zhodnotit vaši situaci a případně doporučit jiný typ smluvního vztahu, který by pro vás byl výhodnější.

Dále je vhodné vyhledat odbornou pomoc v případě, že se u vašeho zaměstnavatele chystají změny v organizaci práce, nebo pokud máte pochybnosti o tom, zda váš zaměstnavatel dodržuje všechny zákonné podmínky. Konzultace s odborníkem vám může pomoci předejít případným sporům a ochránit vaše práva. Pamatujte, že neznalost zákona neomlouvá a v případě porušení pracovněprávních předpisů hrozí sankce jak zaměstnanci, tak i zaměstnavateli.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: právo